W jaki sposób biegają koty? – sprawdź czy wiedziałeś?

Ciekawostki o kotach

Jak biegają koty?


Sposób budowy kotów i to, do czego są zbudowane (polowanie na wolności) ma wiele wspólnego z tym, jak biegają i dlaczego biegają w ten sposób. Sposób, w jaki biegną, zależy również od tego, jak szybko muszą jechać.


Pieszy
Na przykład chodzący kot najpierw wysunąłby do przodu przednią nogę, a następnie tylną nogę przeciwną, poruszając się do przodu ruchem ukośnym i w rytmie czterech taktów. Nie wszystkie łapy dotykały ziemi w tym samym czasie. Dwie lub trzy stopy dotykałyby ziemi, a decydującym czynnikiem była prędkość, z jaką kot się porusza. Ogon będzie ustawiony prosto i poniżej kręgosłupa.


Gdyby kot przeszedł do kłusu, przeciwne (ukośne) łapy dotykałyby ziemi w tym samym czasie, głowa może być opuszczona, a ogon byłby osadzony nisko i trzymany prosto na zewnątrz. Kot poruszał się według wzorca ruchu składającego się z dwóch taktów.

Działanie ciała kotów


Teraz, jeśli kot biegnie z dużą prędkością, sprawy zaczynają się robić naprawdę interesujące. Kot biegnie w rytmie trzech taktów i mogą występować fazy, w których nogi w ogóle nie dotykają ziemi. Nazywa się to fazą pojedynczego lub podwójnego zawieszenia. W fazie zawieszenia tylne nogi odpowiadają za napędzanie ciała kota w ruchu do przodu.

Jedna z przednich nóg dotyka ziemi tuż przed drugą, a tylny koniec jest wciągnięty pod tułów, w którym to momencie tylne kończyny mogą wylądować w taki sam sposób, jak przednie – jedna na ułamek sekundy przed drugą. Kiedy lądują, tylne nogi zbliżają się bardzo blisko przednich nóg, tworząc coś, co wygląda na rodzaj ruchu podskakującego.


Jak szybko biegają koty i dlaczego?


Koty domowe potrafią osiągnąć prędkość do 48,28 km na godzinę. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi fakt, że koty są palcochodami, co oznacza, że chodzą na palcach. Pozwala im to nie tylko na szybsze poruszanie się, ale także sprawia, że drapieżnik jest cichszy. Jako palcochody koty potrafią lepiej milczeć, gdy się poruszają.


Co więcej, sposób budowy ciała kota w ogromnym stopniu wpływa na szybkość jego poruszania się. Po pierwsze, ich kolce są bardzo elastyczne. Elastyczne dyski znajdują się pomiędzy kośćmi kręgosłupa, umożliwiając płynniejsze i bardziej płynne ruchy. To wyjaśnia również, dlaczego koty wyglądają tak wdzięcznie, gdy skaczą, wspinają się i biegają.


Koty potrafią także unikać oporu powietrza w fazie zawieszenia (kiedy ich stopy w ogóle nie dotykają podłoża) i mogą używać pazurów dla dodatkowej przyczepności podczas biegu. Mają także silne, mocne tylne nogi i mięśnie pleców, które pomagają pchać je do przodu. Wreszcie, ich naturalny zmysł równowagi jest nienaganny, co pozwala im utrzymać kurs i wyprostować się, gdy osiągają maksymalne prędkości.